Gdzie mam się udać, gdy znajdę psa lub kota?

W sprawie rejestracji i identyfikacji psów i kotów …

W każdym razie jedno jest pewne: bez bazy danych, która łączy oznaczone zwierzęta z właścicielem, oznakowanie ma niewielką wartość. Dlatego ważne jest, aby Twoja ukochana była nie tylko wyszczerbiona, ale także zarejestrowana .

Ponieważ w Austrii od 2008 r. I prawie we wszystkich krajach związkowych w Niemczech, czipowanie psa lub kota jest obowiązkowe, istnieje coraz więcej lokalnych baz danych, które niestety nie są ze sobą połączone w sieć. Rejestracja danych identyfikacyjnych w bazie danych nie jest przewidziana w rozporządzeniu UE dotyczącym zwierząt domowych, dlatego prawie każda gmina ma teraz własną bazę danych, do której weterynarze mogą wprowadzać zwierzęta!

Jest to również całkowicie w porządku, ponieważ każdy rozsądny właściciel zwierzęcia ma tak zwany chip transpondera, często nazywany również mikroczipem, i tak wszczepiony swojemu psu lub kotu, niezależnie od tego, czy jest to wymagane przez prawo, czy nie. To nie jest kwestia MUSI, ale kwestia opieki. Stosowanie mikroczipa jest dla weterynarza rutyną i jest krótkie i „prawie” bezbolesne. Dla twojego psa lub kota nie jest to gorsze niż szczepienie. Chip jest po prostu wstrzykiwany w okolice szyi zwierzęcia za pomocą nieco większej „strzykawki”.

Niektóre psy, jeśli są jak nasz Luis, który według oficjalnej diagnozy naszego weterynarza jest wyraźnie w grupie “psów superhisterycznych”, mają zupełnie inne spojrzenie na bezbolesne. Ale żartując na bok, jest to całkowicie bezpieczne i bardzo szybkie. Nawet mój Luis przeżył!

Luis, oficjalnie zdiagnozowany jako „super histeryczny

Oprócz tatuażu, chip transpondera to także najlepszy sposób na nadanie ukochanej osobie jednoznacznej i trudnej do usunięcia identyfikacji. Problem z tatuażem polega na tym, że blaknie po kilku latach, ponieważ kolor jest wchłaniany przez organizm lub niszczony przez inne wpływy środowiska. Oczywiście na pierwszy rzut oka to wszystko wydaje się być „nie tak ważne” dla wielu czytelników, ale można zauważyć, jak ważne jest to, gdy jest „gotowe”, ponieważ …

Co jeśli…

A jeśli pojedziesz ze swoją ukochaną na wakacje?
Co jeśli wybierzesz się na wycieczkę górską ze swoją ukochaną?
A co, jeśli zabierzesz ukochaną na zakupy?

Na pewno będzie setka innych scenariuszy, w których Twój pies może pójść w ten czy inny sposób. Jak często słyszałeś lub czytałeś, że pies lub kot „nagle” zniknął? Zwierzę zostało odłupane i zarejestrowane, ale nadal go nie ma, ponieważ nikt do Ciebie nie dzwoni ani nie kontaktuje się w inny sposób. Każdy właściciel psa czy kota wie, że często wystarczy krótka chwila nieuwagi i to się zdarza. Teraz zaczyna się dylemat.

Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach nad morzem, na przykład we Włoszech, w Słowenii lub Chorwacji, a może na Węgrzech nad Balatonem, a Twój pies radośnie bawi się w wodzie. Siedzisz wygodnie na plaży i cieszysz się słońcem. Wszystkie paletti, ale w następnej chwili straciłeś ukochaną z oczu i zadałeś sobie pytanie: co się stało, czy coś go przestraszyło, czy przyszedł inny pies i uciekł z nim? Przyczyn zniknięcia zwierzaka może być wiele.

Oczywiście szukasz go od razu, ale minuta po minucie po prostu nie możesz go znaleźć. Panika się rozprzestrzenia! Scenariusz horroru, który może się zdarzyć nie tylko na plaży, ale równie dobrze podczas pieszej wycieczki lub wycieczki po mieście. Nie wspominając o licznych przypadkach, w których „zwierzęca mafia” stoi za znikaniem zwierząt domowych.

Dobra rada jest droga, jeśli jesteś w kraju, w którym mówi się Twoim językiem ojczystym, wszystko jest stosunkowo proste. Twoja ukochana ma chip i jest również zarejestrowana w bazie danych w Twoim kraju. Jeśli twoja ukochana zostanie znaleziona i zabrana do weterynarza lub schroniska dla zwierząt, może przeczytać chip i przeszukać bazy danych, które znają, ALE co jeśli jesteś gdzieś za granicą, gdzie możesz mówić w swoim języku nie mówi?

Wtedy najprawdopodobniej sprawy się skomplikują. Zgłoszenie na policję zaginięcia psa lub kota powinno być do pewnego stopnia możliwe, ale co wtedy? Możliwe, że Twoja ukochana została już przez kogoś znaleziona i zabrana do weterynarza lub schroniska dla zwierząt w obcym kraju, a co gorsza, co jeśli będziesz musiał wracać do domu, ponieważ wakacje się skończyły?

Teraz twoja ukochana siedzi w schronisku dla zwierząt na Węgrzech, we Włoszech, w Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii czy co ja wiem w jakim kraju i czeka, aż ukochany właściciel go odbierze. Mili ludzie sprawdzają nawet, czy zwierzę ma chip i odczytują mikroczip. To dobrze, ponieważ chip transpondera zawiera najważniejsze dane zwierzęcia. Numer identyfikacyjny chipa transpondera zawsze składa się z 15-cyfrowego kodu. Wyjątkowość numeru ISO 11784 można zagwarantować dzięki używanemu obecnie krzemowi OTP (One Time Programmable).

Na chipie transpondera przechowywane są następujące dane w postaci 15-cyfrowego kodu:

Kraj pochodzenia (kod kraju zgodnie z normą ISO 11784)

Numer producenta mikroczipa

Ośmi język numer identyfikacyjny psa lub kota

Niestety chip nie ma funkcji GPS, której można użyć do zlokalizowania zwierzęcia

Przykład – Chip jest czytać, a na wyświetlaczu czytnika następujący numer: 276 0 972 00023868 To oznacza 276 jest niemieckim zwierzę, czwarta cyfra jest zwykle 0, 972 jest producentem (Planet ID GmbH Niemcy) oraz numer seryjny, to jest CHIP ID twojego psa lub kota.

Psy mogą bawić się na plaży … ale co „jeśli”?

Załóżmy, że odczytano chip i okazuje się, że znalezione zwierzę pochodzi np. Z Niemiec. Teraz np. Hiszpański, włoski, bułgarski, rumuński, chorwacki lub węgierski hodowca zwierząt musi szukać właściciela zwierzęcia za pomocą identyfikatora CHIP.

Rodzi to następujące pytania:

 • W jakiej bazie powinien w ogóle szukać?
 • Czy funkcja wyszukiwania bazy danych jest dostępna w jego języku?
 • Czy wyniki zapytania są dostępne w jego języku?
 • Czy dane kontaktowe właściciela są dostępne od razu, czy też należy najpierw skontaktować się z operatorem bazy danych?

Są to delikatne kryteria, które bardzo często decydują o tym, czy w ogóle poszukuje się właściciela, ponieważ wyszukiwanie w obcojęzycznej bazie danych może uniemożliwić jednemu lub drugiemu zbadanie właścicieli zwierzęcia. Znalezienie kogoś, kto jest w stanie przeprowadzić wyszukiwanie w niemieckojęzycznej bazie danych, nie mówiąc już o przeczytaniu wyników, może zająć dni lub tygodnie. Wszyscy wiemy, co dzieje się ze znalezionymi zwierzętami, ale nie można zidentyfikować właściciela.

To prowadzi mnie do apelu do wszystkich miłośników zwierząt, zarejestruj swoją ukochaną w centrum chipów .

Chipzentrale to międzynarodowa baza danych psów i kotów, dostępna w 109 językach .

Utwórz profil dla swojego zwierzaka i zapisz dane kontaktowe, pod którymi chciałbyś się skontaktować w nagłych wypadkach. Możesz nie tylko wprowadzić ID CHIP w centrum chipa, ale także wiele innych danych, które mogą zidentyfikować twoją ukochaną.

Możesz wprowadzić następujące dane swojego ulubionego:

 • Wiek
 • Sztuka
 • wyścigi
 • Identyfikator chipa
 • numer identyfikacji podatkowej
 • Numer tatuażu
 • płeć
 • kolor
 • Funkcje specjalne jako dowolny tekst (np. 10 cm biała plamka w kształcie gwiazdy na odwrocie)

Możesz wprowadzić następujące dane osobowe do powiadomienia w nagłych wypadkach:

 • Nazwisko
 • Numer telefonu
 • numer telefonu komórkowego
 • adres
 • Alternatywny adres e-mail
 • Twoja własna strona internetowa

Ale także Twoje profile w najważniejszych mediach społecznościowych

 • Facebook
 • Świergot
 • Linkedin
 • Google
 • Instagram
 • Nazwa Skype
 • youtube
 • SoundCloud
 • VKontakte.

Przy tych wszystkich informacjach jest prawie niemożliwe, aby nie można było ich znaleźć i nie skontaktować się natychmiast.

Nie wahaj się już dziś zarejestrować swojego ukochanego w centrum chipów, ponieważ wejście do centrum chipów oznacza bezpieczeństwo dla Twojego ukochanego .

Do wejścia w centrum chipów

Lepiej dmuchać na zimne

I nie zapomnij: Funkcja wyszukiwania i wszystkie wyniki są dostępne w 109 językach , więc to żaden problem dla weterynarzy i hodowców zwierząt z całego świata , aby znaleźć drogę wokół w centrum chipa !

Jeśli Twój pies jest wyszczerbiony i zarejestrowany, wędrówki z najlepszym przyjacielem są naprawdę zabawne

Dołącz teraz