Kam mám ísť, keď nájdem psa alebo mačku?

Pokiaľ ide o registráciu a identifikáciu psov a mačiek …

Jedna vec je istá, bez databázy, ktorá spája označené zvieratá s majiteľom, má značenie malú hodnotu. Je preto dôležité, aby bol váš miláčik nielen čipovaný, ale aj registrovaný .

Pretože v Rakúsku je od roku 2008 a takmer vo všetkých spolkových krajinách Nemecka povinné čipovať psa alebo mačku, existuje čoraz viac miestnych databáz, ktoré, žiaľ, nie sú navzájom prepojené. Evidencia identifikačných údajov v databáze nie je ustanovená v nariadení EÚ o domácich miláčikoch. Preto má takmer každá obec svoju vlastnú databázu, do ktorej môžu veterinárni lekári vstupovať do spoločenských zvierat!

Je to tiež úplne v poriadku, pretože každý rozumný majiteľ domáceho maznáčika má svojmu psovi alebo mačke implantovaný takzvaný transpondérový čip, ktorý sa často označuje aj ako mikročip, bez ohľadu na to, či to vyžaduje zákon alebo nie. Toto nie je otázka MUSTU, ale otázka starostlivosti. Používanie mikročipu je pre veterinára úplne rutinné a je krátke a „takmer“ bezbolestné. Pre vášho psa alebo mačku to nie je o nič horšie ako očkovanie. Čip sa jednoducho vstrekne do oblasti krku zvieraťa pomocou trochu väčšej „striekačky“.

Niektoré psy, ak sú ako náš Luis, ktorý je podľa oficiálnej diagnózy nášho veterinára jednoznačne v skupine „superhysterických psov“, majú úplne iný pohľad na bolesť. Ale žartujem stranou, je to úplne bezpečné a veľmi rýchle. Aj môj Luis prežil!

Luis, oficiálne diagnostikovaný „superhysterický“

Okrem tetovania je čip transpondéra tiež najlepším spôsobom, ako dať vášmu miláčikovi jednoznačnú identifikáciu, ktorú je ťažké odstrániť. Problém tetovania spočíva v tom, že po niekoľkých rokoch vybledne, pretože farba je absorbovaná telom alebo zničená inými vplyvmi prostredia. Na prvý pohľad sa to samozrejme mnohým čitateľom zdá byť „nie až také dôležité“, ale aké dôležité to je, si všimnete až vtedy, keď je to „pripravené“, pretože …

Čo ak…

Čo ak idete na dovolenku so svojím miláčikom?
Čo ak sa vyberiete so svojím miláčikom na horskú túru?
Čo ak vezmete svojho miláčika so sebou na nákupy?

Určite existuje sto ďalších scenárov, v ktorých by váš pes mohol ísť tak či onak. Ako často ste počuli alebo čítali, že pes alebo mačka „náhle“ zmizli? Zviera bolo čipované a zaregistrované, stále je však nezvestné, pretože vám nikto nezavolá ani vás inak nekontaktuje. Každý majiteľ psa alebo mačky vie, že stačí krátka chvíľka nepozornosti a stane sa. Teraz sa začína dilema.

Predstavte si, že ste niekde na dovolenke pri mori, napr. v Taliansku, Slovinsku alebo Chorvátsku, alebo možno v Maďarsku pri Balatone a váš pes sa hrá šťastne vo vode. Pohodlne sa vám sedí na pláži a užívate si slnko. Všetci paletti, ale v nasledujúcom okamihu ste stratili zo zreteľa svojho miláčika a pýtate sa sami seba: Čo sa stalo, bol niečím vystrašený, prišiel ďalší pes a on s ním utiekol? Príčiny zmiznutia domáceho miláčika môžu byť veľa.

Hľadáte ho, samozrejme, okamžite, ale minútu po minúte ho jednoducho nenájdete. Panika sa šíri! Hororový scenár, ktorý sa môže stať nielen na pláži, ale rovnako dobre aj na pešej túre alebo po meste. Nehovoriac o početných prípadoch, v ktorých za zmiznutím domácich miláčikov stojí „zvieracia mafia“.

Dobrá rada je teraz drahá, pokiaľ sa nachádzate v krajine, v ktorej sa hovorí materinským jazykom, je všetko relatívne priame. Váš miláčik má čip a je tiež registrovaný v databáze vo vašej krajine. Ak je váš miláčik nájdený a prevezený k veterinárovi alebo do útulku pre zvieratá, môže si prečítať čip a prehľadať databázy, ktoré pozná, ALE čo keď ste niekde v zahraničí, kde ovládate svoj jazyk nehovorí?

Potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou veci poriadne skomplikujú. Ak chcete nahlásiť polícii nezvestného psa alebo mačku, malo by to byť do istej miery možné, ale čo potom? Môže sa pokojne stať, že vášho miláčika už niekto našiel a bol prevezený k veterinárovi alebo do útulku pre zvieratá v tejto podivnej krajine, a čo je ešte horšie, čo ak sa musíte vrátiť späť domov, pretože dovolenka skončila?

Teraz váš miláčik sedí v útulku pre zvieratá v Maďarsku, Taliansku, Španielsku, Slovinsku, Chorvátsku, Bulharsku, Rumunsku alebo čo ja viem v ktorej krajine a čaká na jeho milovaného majiteľa. Milí ľudia tam dokonca skontrolujú, či je zviera čipované, a prečítajú mikročip. To je dobré, pretože čip transpondéra obsahuje najdôležitejšie údaje o zvierati. Identifikačné číslo čipu tranponderu sa vždy skladá z 15-ciferného kódu. Jedinečnosť čísla ISO 11784 je možné zaručiť pomocou dnes používaného kremíka OTP (One Time Programmable).

Nasledujúce údaje sa ukladajú na čip transpondéra vo forme 15-miestneho kódu:

Krajina pôvodu (kód krajiny podľa normy ISO 11784)

Číslo výrobcu výrobcu mikročipu

Osemmiestne identifikačné číslo psa alebo mačky

Čip bohužiaľ nemá žiadnu funkciu GPS, pomocou ktorej by bolo možné zviera lokalizovať

Príklad – načíta sa čip a čítačka zobrazí toto číslo: 276 0 972 00023868 To znamená, že 276 je nemecké zviera, štvrtá číslica je zvyčajne 0, 972 je výrobca (Planet ID GmbH Nemecko) a sériové číslo, to je CHIP ID vášho psa alebo mačky.

Môže to byť také pekné, že sa psy môžu hrať na pláži … ale čo „keby“?

No, predpokladajme, že čip bol prečítaný a ukáže sa, že nájdené zviera je napríklad z Nemecka. Teraz napríklad španielsky, taliansky, bulharský, rumunský, chorvátsky alebo maďarský chovateľ zvierat musí vyhľadať majiteľa zvieraťa pomocou CHIP ID.

Vyvoláva to nasledujúce otázky:

  • V ktorej databáze by mal vôbec hľadať?
  • Je funkcia vyhľadávania v databáze k dispozícii v jeho jazyku?
  • Sú výsledky dotazu k dispozícii v jeho jazyku?
  • Sú okamžite k dispozícii kontaktné údaje vlastníka alebo je potrebné najskôr kontaktovať prevádzkovateľa databázy?

Jedná sa o zložité kritériá, ktoré často rozhodujú o tom, či sa vôbec hľadá vlastník, pretože vyhľadávanie v cudzojazyčnej databáze môže zabrániť tomu či onomu vo výskume majiteľov zvieraťa. Nájsť človeka, ktorý dokáže vyhľadať v nemecky hovoriacej databáze, natož aby si prečítal výsledky, môže trvať dni alebo týždne. A všetci vieme, čo sa stane so zvieratami, ktoré sa nájdu, ale majiteľa nemožno určiť.

To ma privádza k príťažlivosti pre všetkých milovníkov zvierat, zaregistrujte svojho miláčika v čipovom centre .

Chipzentrale je medzinárodná databáza pre psy a mačky, ktorá je k dispozícii v 109 jazykoch .

Vytvorte si pre svojho maznáčika profil a uložte svoje kontaktné údaje, pod ktorými by ste chceli, aby vás v prípade núdze kontaktovali. V centre čipov môžete nielen zadať CHIP ID, ale aj mnoho ďalších údajov, ktoré identifikujú vášho miláčika.

Môžete zadať nasledujúce svoje obľúbené položky:

  • Vek
  • Čl
  • rasa
  • ID čipu
  • daňové číslo
  • Číslo tetovania
  • rod
  • farba
  • Špeciálne vlastnosti ako voľný text (napr. 10 cm biela škvrna v tvare hviezdy na zadnej strane)

V prípade núdze môžete zadať nasledujúce osobné informácie na účely oznámenia:

  • Priezvisko
  • Telefónne číslo
  • Číslo mobilného telefónu
  • adresa
  • Alternatívna emailová adresa
  • Váš vlastný web

Ale aj vaše profily v najdôležitejších sociálnych sieťach

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Google
  • Instagram
  • Skype identifikácia
  • ty trúbka
  • SoundCloud
  • VKontakte.

So všetkými týmito informáciami je takmer nemožné, aby ste ich okamžite nenašli a nekontaktovali.

Neváhajte zaregistrovať svojho miláčika ešte dnes v čipovom centre, pretože vstup do čipového centra znamená pre vášho miláčika zabezpečenie .

K vstupu do čipového centra

Istota je istota

A nezabudnite: Funkcia vyhľadávania a všetky výsledky vyhľadávania sú k dispozícii v 109 jazykoch , takže nie je problémom, aby sa veterinári alebo chovatelia zvierat z celého sveta zorientovali v čipovom centre !

Ak je váš pes čipovaný a registrovaný, turistika s vašim najlepším priateľom je skutočne zábavná

Pridať sa teraz