Angstfreies Sylvester für Hunde und Katzen

Bir köpek veya kedi bulduğumda nereye gitmeliyim?

Köpek ve kedilerin tescili ve kimliklendirilmesi konusunda …

Her durumda, kesin olan bir şey var: etiketli hayvanları bir sahibine bağlayan bir veri tabanı olmadan, etiketlemenin çok az değeri var. Bu nedenle sevgilinizin sadece çipli değil, aynı zamanda kayıtlı olması da önemlidir .

2008’den beri Avusturya’da ve Almanya’daki hemen hemen tüm federal eyaletlerde bir köpeğin veya bir kedinin parçalanması zorunlu olduğundan, maalesef birbiriyle bağlantılı olmayan daha fazla yerel veri tabanı bulunmaktadır. Kimlik verilerinin bir veri tabanına kaydedilmesi AB Evcil Hayvan Yönetmeliğinde sağlanmamaktadır, bu nedenle neredeyse her belediyenin veterinerlerin evcil hayvanlara girebileceği kendi veri tabanı vardır!

Bu aynı zamanda tamamen uygundur, çünkü her makul evcil hayvan sahibinin, kanunen gerekli olup olmadığına bakılmaksızın, köpeğine veya kedisine her halükarda implante edilen ve genellikle mikroçip olarak da anılan bir transponder çipi vardır. Bu bir ZORUNLULUK sorunu değil, bir özen meselesidir. Mikroçip kullanımı bir veteriner hekim için saf rutindir ve kısadır ve “neredeyse” ağrısızdır. Köpeğiniz veya kediniz için bu aşıdan daha kötü değildir. Çip, biraz daha büyük bir “şırınga” kullanılarak hayvanın boyun bölgesine basitçe enjekte edilir.

Bazı köpekler, eğer veterinerimizin resmi teşhisine göre açıkça “süper histerik köpekler” grubunda yer alan Luis’imiz gibiyse, tamamen farklı bir ağrısız görüşe sahiptir. Ama şaka bir yana, tamamen güvenli ve çok hızlı. Luis’im bile hayatta kaldı!

Luis, resmen teşhis edilen “süper histerik

Bir dövmenin yanı sıra, transponder çipi sevgilinize çıkarması zor, net bir kimlik vermenin en iyi yoludur. Bir dövmeyle ilgili sorun, renk vücut tarafından emildiği veya diğer çevresel etkiler tarafından tahrip edildiği için birkaç yıl sonra kaybolmasıdır. İlk bakışta, elbette, tüm bunlar birçok okuyucu için “o kadar önemli” görünmüyor, ancak yalnızca “hazır” olduğunda ne kadar önemli olduğunu fark ediyorsunuz, çünkü …

Farzedelim…

Ya sevgilinle tatile gidersen?
Ya sevgilinle bir dağ turuna çıkarsan?
Ya sevgilini alışverişe götürürsen?

Köpeğinizin bir şekilde gidebileceği yüzlerce başka senaryo daha vardır. Bir köpek veya kedinin “aniden” ortadan kaybolduğunu ne sıklıkla duydunuz veya okudunuz? Hayvan parçalanmış ve kaydedilmiştir, ancak hala kayıp çünkü kimse sizi aramıyor veya başka bir şekilde sizinle iletişime geçmiyor. Her köpek veya kedi sahibi, kısa bir dikkatsizlik anının çoğu zaman yeterli olduğunu bilir ve olur. Şimdi ikilem başlıyor.

Deniz kenarında bir yerde tatilde olduğunuzu hayal edin, ör. İtalya, Slovenya veya Hırvatistan’da veya belki Macaristan’da Balaton Gölü’nde ve köpeğiniz suda mutlu bir şekilde oynuyor. Kumsalda rahatça oturup güneşin tadını çıkarırsınız. Hepsi paletti, ama bir sonraki an sevgilini gözden kaçırdın ve kendine sor: Ne oldu, bir şeyden korktu mu, başka bir köpek geldi mi ve onunla kaçtı mı? Bir evcil hayvanın kaybolmasının birçok nedeni olabilir.

Elbette onu hemen arıyorsun, ama her dakika onu bulamıyorsun. Panik yayılıyor! Sadece sahilde değil, aynı zamanda bir yürüyüş turunda veya bir şehir gezisinde de meydana gelebilecek bir korku senaryosu. Evcil hayvanların ortadan kaybolmasının arkasında “hayvan mafyasının” olduğu sayısız vakadan bahsetmiyorum bile.

Şimdi iyi bir tavsiye pahalı, ana dilinizin konuşulduğu bir ülkede olduğunuz sürece, her şey nispeten basittir. Sevgilinizin bir çipi var ve ayrıca ülkenizdeki bir veritabanında kayıtlı. Sevgiliniz bulunursa ve bir veterinere veya hayvan barınağına götürülürse, çipi okuyabilir ve bildikleri veri tabanlarında arama yapabilirler, AMA ya yurt dışında dilinizi konuşabileceğiniz bir yerdeyseniz Konuşmuyor?

Sonra, büyük olasılıkla işler oldukça karmaşık hale gelecektir. Köpeğin veya kedinin kayıp olduğunu polise bildirmek için, yine de bir dereceye kadar mümkün olmalı, ama o zaman ne olacak? Sevgiliniz zaten biri tarafından bulunmuş ve bu garip ülkede bir veteriner hekime ya da hayvan barınağına götürülmüş olabilir ve daha da kötüsü, ya tatil bitti diye eve geri dönmeniz gerekiyorsa?

Şimdi sevgiliniz Macaristan, İtalya, İspanya, Slovenya, Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya’da bir hayvan barınağında oturuyor veya hangi ülkede ne biliyorum ve sevgili sahibinin onu almasını bekliyor. Oradaki iyi insanlar, hayvanın parçalanmış olup olmadığını kontrol ediyor ve mikroçipi okuyor. Bu iyidir çünkü transponder çipi hayvanın en önemli verilerini içerir. Aktarıcı çipinin kimlik numarası her zaman 15 haneli bir koddan oluşur. ISO 11784 numarasının benzersizliği, bugün kullanılan OTP (Bir Kez Programlanabilir) silikon ile garanti edilebilir.

Aşağıdaki veriler, 15 basamaklı bir kod biçiminde bir aktarıcı yongasında saklanır:

Menşe ülke (ISO 11784 standardına göre ülke kodu)

Mikroçip üreticisinin üretici numarası

Köpek veya kedinin sekiz haneli kimlik numarası

Maalesef, çipin hayvanı bulmak için kullanılabilecek GPS işlevi yoktur.

Örnek : – çip okuma ve okuyucu gösterir takip eden sayı, 276 0 972 00.023.868 Bu araçlar 276 , dördüncü basamaklı genellikle 0, bir Alman hayvandır 972 , üretici (Planet İD GmbH Almanya) ve seri numarasıdır bu, köpeğinizin veya kedinizin CHIP ID’sidir.

Köpekler için kumsalda oynamak çok güzel olabilir … ama ya “eğer”?

Pekala, yonganın okunduğunu varsayalım ve bulunan hayvanın örneğin Almanya’dan olduğu ortaya çıktı. Şimdi, örneğin İspanyol, İtalyan, Bulgar, Romanyalı, Hırvat veya Macar hayvan bakıcısı, CHIP kimliğini kullanarak hayvanın sahibini aramalıdır.

Bu, aşağıdaki soruları gündeme getirir:

 • Hangi veritabanında arama yapmalı?
 • Veritabanı arama işlevi onun dilinde mevcut mu?
 • Sorgunun sonuçları onun dilinde mevcut mu?
 • Sahibin iletişim bilgileri hemen mevcut mu, yoksa önce veritabanı operatörüyle iletişime geçilmesi gerekiyor mu?

Bunlar, genellikle sahibinin aranıp aranmayacağına karar veren hassas kriterlerdir, çünkü yabancı dildeki bir veritabanında yapılan bir arama, birinin veya diğerinin bir hayvanın sahiplerini araştırmasını engelleyebilir. Sonuçları okumak bir yana, Almanca konuşulan bir veritabanında arama yapabilecek birini bulmak günler veya haftalar alabilir. Ve bulunan hayvanlara ne olduğunu hepimiz biliyoruz ama sahibi belirlenemiyor.

Bu beni tüm hayvan severlerin çekiciliğine getiriyor, sevgilinizi çip merkezine kaydettirin .

Chipzentrale bir olduğunu köpekler ve kediler için uluslararası veritabanı kullanılabilir içinde 109 dilde .

Evcil hayvanınız için bir profil oluşturun ve acil bir durumda sizinle iletişim kurulmasını istediğiniz iletişim bilgilerinizi kaydedin. Sadece çip merkezine CHIP ID’yi giremezsiniz, aynı zamanda sevgilinizi tanımlayabilecek diğer birçok veriyi de girebilirsiniz.

Favorinizin aşağıdaki verilerini girebilirsiniz:

 • Yaş
 • Sanat
 • yarış
 • Çip kimliği
 • vergi numarası
 • Dövme numarası
 • Cinsiyet
 • renk
 • Serbest metin olarak özel özellikler (ör. Arkada 10 cm yıldız şeklinde beyaz nokta)

Acil bir durumda bildirim için aşağıdaki kişisel bilgileri girebilirsiniz:

 • Soyadı
 • Telefon numarası
 • cep telefonu numarası
 • adres
 • Alternatif e
 • Kendi web siteniz

Ama aynı zamanda en önemli sosyal medyadaki profilleriniz

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Google
 • Instagram
 • Skype kullanıcı adı
 • Youtube
 • Ses bulutu
 • VKontakte.

Tüm bu bilgilerle hemen bulunamamak ve iletişime geçmemek neredeyse imkansızdır.

Sevgilinizi bugün çip merkezine kaydettirmekten çekinmeyin, çünkü çip merkezine giriş, sevgiliniz için güvenlik anlamına gelir .

Çip merkezindeki girişe

Eşeği sağlam kazığa bağlamak

Ve unutmayın: arama fonksiyonu ve tüm arama sonuçları mevcuttur 109 dilde öyledir, hiçbir sorun için dünyanın her yerinden veterinerler veya hayvan sahipleri için kendi yolunu bulmak etrafında çip merkezi !

Köpeğiniz parçalanmış ve kayıtlıysa, en iyi arkadaşınızla yürüyüş yapmak gerçekten eğlencelidir

Şimdi Katıl